I. Ievads
Priekšvēsture. Pārskats par strauji mainīgo loģistikas vidi. Svarīgums sekot līdzi jaunākajām tendencēm.
II. Digitālā transformācija loģistikā
Automatizācija un robotika: arvien plašāka noliktavu automatizācijas un robotikas ieviešana, lai uzlabotu efektivitāti un samazinātu darbaspēka izmaksas. Konkrētas tehnoloģijas: Autonomie mobilie roboti (AMR), automatizēti vadāmie transportlīdzekļi (AGV). Mākslīgais intelekts (AI) un datu ieskats. Mākslīgā intelekta izmantošana pieprasījuma prognozēšanai, krājumu pārvaldībai un maršrutu optimizācijai. Ietekme uz lēmumu pieņemšanu un darbības efektivitāti.
III. Daudzkanālu izpilde
Daudzkanālu stratēģiju pieaugums. Pasūtījumu izpildes nozīme vairākos kanālos (piemēram, DTC, vairumtirdzniecība, sociālie plašsaziņas līdzekļi). Piegādes ķēdes elastīguma un elastīguma priekšrocības. Tehnoloģiskā integrācija. Integrēto sistēmu nozīme daudzkanālu izpildes efektīvā pārvaldībā.
IV. Uzlabota piegādes pieredze
Klientu gaidas. Pieaug prasības pēc ātrākas, uzticamas un savlaicīgas piegādes. Stratēģijas piegādes pieredzes uzlabošanai: zīmolu iepakojums, ieteikumi par krājumu pārkārtošanu, starptautiska piegāde. Stratēģiska krājumu izvietošana. Inventāra izvietošanas tuvāk klientiem nozīme, lai samazinātu piegādes laiku un izmaksas.
V. Piegādes ķēdes elastīgums un krājumu pārvaldība
Elastīguma pieaugošā nozīme. Mācība no nesenajiem piegādes ķēdes traucējumiem un elastīgu loģistikas stratēģiju nepieciešamība. Dažādu transporta metožu nozīme. Alternatīvu transporta veidu, piemēram, kravu autopārvadājumu, izpēte, lai uzlabotu krājumu plūsmu. Uzlabotas papildināšanas prakses. Moderno papildināšanas pakalpojumu izmantošana, lai novērstu krājumu iztrūkumu un efektīvāk pārvaldītu krājumus.
VI. Ilgtspējīga un aprites loģistika
Videi draudzīga prakse. Ilgtspējīgas piegādes ķēdes prakses un aprites ekonomikas koncepcijas ieviešana. Reversā loģistika. Efektīva atgriežamo preču apstrāde un atgriežamo preču pārveidošana par tālākpārdošanas iespējām, lai samazinātu atkritumu daudzumu.
VII. Ģeopolitisko un ekonomisko faktoru ietekme
Ārējie izaicinājumi. Diskusija par pieaugošajām izmaksām, ģeopolitisko nestabilitāti un inflācijas ietekmi. Stratēģiskie risinājumi. Stratēģiskie pielāgojumi, piemēram, tuvināšana un tiesību izmantošana, lai pārvaldītu riskus un nodrošinātu piegādes nepārtrauktību.
VIII. Loģistikas nākotne
Jaunās tehnoloģijas. Blokķēde uzlabotai pārredzamībai un izsekojamībai piegādes ķēdēs. IoT un reāllaika datu analīze proaktīvai loģistikas pārvaldībai. Pielāgošanās un prasmju attīstība. Nepieciešamība pārkvalificēt un paaugstināt darbaspēka kvalifikāciju, lai spētu strādāt ar progresīvām loģistikas tehnoloģijām.
IX. Secinājumi
Kopsavilkums. Nākotnes perspektīvas.
Mūsdienu straujajā pasaulē loģistikas nozare strauji attīstās, un to nosaka tehnoloģiju attīstība, mainīgās patērētāju vēlmes un globālie ekonomiskie spēki. Uzņēmumiem, kas vēlas saglabāt konkurētspēju, ir būtiski sekot līdzi jaunākajām tendencēm loģistikas jomā. Šajā rakstā padziļināti aplūkotas galvenās loģistikas tendences, kas veidosies 2024. gadā un turpmāk, piedāvājot vērtīgas atziņas loģistikas profesionāļiem, piegādes ķēdes vadītājiem un nozares ieinteresētajām personām.
Mēs izpētīsim tādas progresīvas tehnoloģijas kā noliktavu automatizācija un mākslīgais intelekts, aplūkosim daudzkanālu izpildes stratēģiju pieaugumu un apspriedīsim, kā uzņēmumi uzlabo piegādes pieredzi, lai apmierinātu augošās klientu prasības. Turklāt aplūkosim piegādes ķēdes elastīguma nozīmi, ilgtspējīgas loģistikas praksi un ģeopolitisko un ekonomisko faktoru ietekmi uz nozari.
Izprotot šīs tendences un integrējot tās savās loģistikas operācijās, jūs varat uzlabot efektivitāti, samazināt izmaksas un labāk apkalpot savus klientus pastāvīgi mainīgajā tirgū. Pievienojieties mums, lai kopā ar jums izprastu loģistikas nākotni un atklātu galvenās tendences, kas noteiks nozares attīstību turpmākajos gados.
Loģistikas nozare piedzīvo dziļu transformāciju, ko veicina digitālās tehnoloģijas. Šī digitalizācija uzlabo darbības efektivitāti, samazina izmaksas un uzlabo vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Apskatīsim galvenos komponentus, kas veicina šo digitālo transformāciju loģistikā.
Automatizācija un robotika
Noliktavu automatizācija un robotika pārveido loģistikas operācijas, ievērojami paaugstinot efektivitāti un samazinot izmaksas. Modernās noliktavās kļūst par ierastu parādību tādas tehnoloģijas kā autonomi mobilie roboti (AMR) un automatizēti vadāmie transportlīdzekļi (AGV). Piemēram, Amazon plāno 2022. gadā, izmantojot šīs modernās tehnoloģijas, ietaupīt aptuveni 18 miljardus ASV dolāru no noliktavu darbības izmaksām.
AMR un AGV galvenokārt izmanto, lai automatizētu preču komplektēšanu, šķirošanu un transportēšanu, tādējādi samazinot nepieciešamību pēc roku darba un līdz minimumam samazinot cilvēku kļūdas. Šīs sistēmas ir īpaši vērtīgas komplektēšanas ciklu optimizēšanā un partiju plānošanā, kas tieši ietekmē pasūtījumu izpildes ātrumu un precizitāti. Turklāt tiek prognozēts, ka līdz 2027. gadam noliktavu automatizācijas tirgus sasniegs 41 miljardu ASV dolāru, un laikposmā no 2022. līdz 2027. gadam tā gada pieauguma temps (CAGR) būs 15 %.
Mākslīgais intelekts (AI) un datu ieskats
Mākslīgais intelekts (AI) maina spēles loģistikas nozarē, piedāvājot jaudīgus rīkus pieprasījuma prognozēšanai, maršrutu optimizācijai un krājumu pārvaldībai. Mākslīgā intelekta sistēmas var analizēt plašas datu kopas, lai prognozētu tendences un reāllaikā pielāgotu loģistikas operācijas.
Piemēram, mākslīgais intelekts tiek izmantots, lai optimizētu noliktavas un piegādes ķēdes, uzlabotu krājumu pārvaldību un nodrošinātu prognozējamu iekārtu tehnisko apkopi. Paredzams, ka līdz 2025. gadam ikdienas datu apjoms sasniegs 460 eksabaitus, kas norāda uz lielo datu analītikas un mākslīgā intelekta pieaugošo nozīmi loģistikas efektivitātes paaugstināšanā.
Mākslīgā intelekta tehnoloģijām ir būtiska nozīme arī maršrutu optimizācijā, ņemot vērā tādus mainīgos lielumus kā satiksmes apstākļi, piegādes logi un degvielas izmaksas, lai noteiktu efektīvākos piegādes ceļus. Tas ne tikai samazina darbības izmaksas, bet arī uzlabo savlaicīgas piegādes rādītājus, tādējādi uzlabojot klientu apmierinātību.
Lietu internets (IoT)
Lietu internets (IoT) strauji attīstās loģistikas nozarē, ļaujot reāllaikā izsekot un uzraudzīt preces, inventāru un iekārtas. Tiek lēsts, ka līdz 2023. gadam būs vairāk nekā 30 miljardi savienotu ierīču, no kurām daudzas sazināsies cita ar citu, lai apmainītos ar svarīgiem datiem.
IoT sensori un RFID tagi nodrošina reāllaika redzamību par sūtījumu statusu un atrašanās vietu. Šie dati var optimizēt dažādus loģistikas procesus, sākot no ātrbojīgu preču stāvokļa izsekošanas līdz krājumu precizitātes uzlabošanai. IoT iespējotās sistēmas var informēt vadītājus par jebkādām novirzēm vai problēmām, ļaujot proaktīvi pārvaldīt un ātri reaģēt, lai nodrošinātu optimālus apstākļus visā piegādes ķēdē.
Mikroizpildes centri (MFC) ir vēl viens ar IoT nodrošināts jauninājums, kas paredzēts e-komercijas darījumu efektivitātes uzlabošanai, paātrinot pasūtījumu sagatavošanu par 50-100 %, salīdzinot ar tradicionālajām metodēm.
Digitālie dvīņi
Digitālo dvīņu tehnoloģija kļūst par nozīmīgu rīku loģistikas plānošanā un pārvaldībā. Digitālais dvīņnieks ir fiziska objekta, sistēmas vai procesa virtuāla kopija, kas nodrošina reāllaika simulācijas un uzraudzības iespējas.
Digitālie dvīņi integrē datus no IoT sensoriem, noliktavas pārvaldības sistēmām (WMS) un uzņēmuma resursu plānošanas (ERP) sistēmām, lai nodrošinātu visaptverošu redzamību visā piegādes ķēdē. Šī tehnoloģija ļauj veikt prognozēšanas analīzi, lai proaktīvi pieņemtu lēmumus, optimizētu darbību un samazinātu izmaksas.
Izmantojot digitālos dvīņus, loģistikas uzņēmumi var simulēt dažādus scenārijus, lai prognozētu operāciju rezultātus, tādējādi uzlabojot plānošanu un resursu piešķiršanu. Šādas prognozēšanas spējas ir ļoti svarīgas, lai samazinātu riskus un nodrošinātu netraucētu loģistikas darbību.
Daudzkanālu izpilde ir kļuvusi par galveno stratēģiju loģistikas nozarē, ko nosaka nepieciešamība apmierināt dažādas klientu vēlmes un mūsdienu piegādes ķēžu pieaugošā sarežģītība. Attīstoties e-komercijai, uzņēmumi izmanto daudzkanālu pieeju, lai uzlabotu elastību un palielinātu noturību pret tirgus traucējumiem. Šeit sniegts padziļināts ieskats šajā pārmaiņu tendencē.
Daudzkanālu stratēģiju pieaugums
Pāreja uz daudzkanālu iepirkšanos maina loģistikas darbības. Amerikas Savienotajās Valstīs 75 % patērētāju tagad veic izpēti un pirkumus gan veikalā, gan tiešsaistē. Lai efektīvi apmierinātu klientu prasības, ir nepieciešama vairāku pārdošanas kanālu netraucēta integrācija. Reaģējot uz to, 72 % uzņēmumu ziņo, ka izmanto daudzkanālu izpildi, lai pārvaldītu pasūtījumus no dažādām platformām, piemēram, DTC tīmekļa vietnēm, tiešsaistes tirdzniecības vietām, piemēram, Amazon un eBay, un fiziskajiem veikaliem.
Elastības un elastības uzlabošana
- Diversifikācija: Daudzkanālu pasūtījumu izpilde palīdz uzņēmumiem dažādot ieņēmumu plūsmas, izmantojot dažādus pārdošanas kanālus. Šī diversifikācija padara uzņēmumus mazāk neaizsargātus pret traucējumiem, kas ietekmē tikai vienu kanālu.
- Klientu sasniedzamība: Paplašinot darbību dažādos pārdošanas kanālos, uzņēmumi var aptvert plašāku klientu loku. Piemēram, sociālo plašsaziņas līdzekļu platformu, piemēram, Instagram un TikTok, izmantošana ļauj uzņēmumiem sasniegt gados jaunākus klientus; 58 % uzņēmumu pašlaik izmanto sociālos plašsaziņas līdzekļus kā daļu no saviem pārdošanas kanāliem.
Izmaksu un efektivitātes ieguvumi
Tehnoloģiskā integrācija
Veiksmīgas daudzkanālu stratēģijas īstenošanai ir nepieciešams spēcīgs tehnoloģiskais atbalsts. Integrētas sistēmas, piemēram, pasūtījumu pārvaldības sistēmas (OMS) un noliktavas pārvaldības sistēmas (WMS), ļauj uzņēmumiem efektīvi pārvaldīt krājumus dažādos kanālos. Šīs sistēmas nodrošina reāllaika ieskatu krājumu līmeņos, palīdzot novērst krājumu pārpalikšanu vai iztrūkumu un nodrošināt optimālu krājumu līmeni.
E-komercijas izaugsmes prognozes
Tiek prognozēts, ka līdz 2023. gada beigām e-komercija veidos gandrīz 21 % no kopējā pasaules mazumtirdzniecības apgrozījuma, tādējādi uzsverot daudzkanālu izpildes nozīmi, lai iekarotu ievērojamu tirgus daļu. Šo tendenci apliecina arī straujā tiešsaistes tirdzniecības vietu un vairumtirdzniecības partnerību ieviešana, jo 50 % uzņēmumu jau ir iesaistījušies vairumtirdzniecības partnerībās, lai paplašinātu savu tirgus pārklājumu un dažādotu pārdošanas kanālus.
Izaicinājumi un iespējas
Vairāku kanālu krājumu pārvaldība var būt sarežģīta un prasa precīzu koordināciju. Uzņēmumiem pastāvīgi jānovērtē krājumu līmenis, jāuztur rezerves krājumi un jānodrošina savlaicīgs krājumu papildinājums, lai apmierinātu pieprasījumu visos pārdošanas kanālos. Izmantojot progresīvus papildināšanas pakalpojumus, var mazināt krājumu iztrūkumus, veicinot labāku krājumu plūsmu un klientu apmierinātību.
Datu analīzes izmantošana ir ļoti svarīga, lai optimizētu daudzkanālu izpildes stratēģijas. Analizējot pārdošanas datus, klientu vēlmes un tirgus tendences, uzņēmumi var pieņemt pamatotus lēmumus par krājumu izvietojumu, reklāmas stratēģijām un pārdošanas prognozēšanu. Šī uz datiem balstītā pieeja ļauj uzņēmumiem ātri reaģēt uz mainīgajām patērētāju prasībām un tirgus apstākļiem.
Tā kā klientu vēlmes turpina attīstīties, uzņēmumiem jākoncentrējas uz piegādes pieredzes uzlabošanu, lai vairotu uzticību un lojalitāti. 2022. gadā vairāk nekā 60 % pircēju sagaidīja, ka viņu pasūtījumi tiks nosūtīti bez maksas un tiks piegādāti trīs darba dienu laikā. Lai apmierinātu šīs augstās gaidas, uzņēmumiem ir jāpieņem stratēģiskas piegādes prakses un jāizmanto jaunas tehnoloģijas.
Pircēju gaidas
Pircēju gaidas ir krasi pieaugušas, būtisks uzsvars tiek likts uz sūtījumu uzticamību un pārredzamiem piegādes termiņiem. Aptaujā 68 % klientu norādīja, ka aplēstais piegādes laiks (ETD) ietekmē viņu lēmumu par pirkumu. Turklāt 45 % pircēju aktīvi meklē uzņēmumus, kas skaidri norāda paredzamos piegādes termiņus, pirms nokļūst līdz kases lapai. Lai uzlabotu izrakstīšanās konversijas rādītājus un klientu apmierinātību, ir ļoti svarīgi ņemt vērā šīs gaidas.
Piegādes garantijas
Piegādes garantijas ir kļuvušas par galveno konversijas rādītāju noteicošo faktoru. Uzņēmumi, kas precīzus un uzticamus piegādes termiņus norāda produktu detalizētās lapas un pie kases, var sasniegt 25 % konversijas pieaugumu. Šī apņemšanās sniegt precīzu piegādes informāciju palīdz vairot klientu uzticību, jo īpaši gadījumos, kad piegādes centros trūkst darbinieku vai kad transporta pārvadātāji saskaras ar sastrēgumu maksimuma periodiem.
Pievienotās vērtības pakalpojumi
Pievienotās vērtības pakalpojumu iekļaušana loģistikas operācijās palīdz uzņēmumiem veidot saikni ar klientiem un uzlabot pasūtījumu piegādes kvalitāti. Saskaņā ar pētījumu 62 % uzņēmumu uzskata, ka pievienotās vērtības pakalpojumi būs noderīgi 2023. gadā. Šie pakalpojumi ietver:
Stratēģiska krājumu izvietošana
Stratēģiska krājumu izvietošana tuvāk klientiem ir ļoti svarīga, lai samazinātu piegādes laiku un izmaksas. Uzņēmumi, kuriem ir starpstaciju un piegādes centru tīkls, var izvietot krājumus, pamatojoties uz reāllaika pieprasījumu, tādējādi nodrošinot ātrāku un uzticamāku piegādi. Šāda pieeja ne tikai uzlabo piegādes precizitāti, bet arī palīdz efektīvi pārvaldīt transporta izmaksas.
Tehnoloģijas un integrācija
Lai nodrošinātu netraucētu piegādi, ir svarīgi ieviest tādas progresīvas tehnoloģijas kā reāllaika krājumu izsekošana un automatizētas pasūtījumu apstrādes sistēmas. Piemēram, automatizētas uzglabāšanas un saņemšanas sistēmas (ASRS) var palielināt efektivitāti un ievērojami samazināt kļūdu skaitu. Uzņēmumi, kas izmanto šīs sistēmas, novēro uzlabojumus, apstrādājot preču atgriešanu un izvietošanu, pat par 90 %.
Leguldījumi tehnoloģijās atbalsta arī vairāku kanālu integrāciju un nodrošina pārredzamību visā piegādes ķēdē. Šāda integrācija ļauj uzņēmumiem uzturēt augstu pakalpojumu līmeni un apmierināt klientu piegādes vēlmes.
Problēmas, ar kurām loģistikas nozare saskaras pēdējos gados, ir uzsvērušas elastīgas un elastīgas piegādes ķēdes izveides nozīmi. Tā kā traucējumi ir biežāki nekā jebkad agrāk, efektīva krājumu pārvaldība ir kļuvusi par stūrakmeni, lai saglabātu darbības nepārtrauktību un apmierinātu klientu pieprasījumu.
Aizvien pieaug elastīguma nozīme
Nepieciešamība pēc elastīgas piegādes ķēdes vēl nekad nav bijusi tik izteikta. No 2019. līdz 2021. gadam globālo traucējumu skaits trīskāršojās, izceļot tradicionālo piegādes ķēdes modeļu ievainojamību. Aptaujā noskaidrots, ka 60 % uzņēmumu šobrīd uzskata, ka krājumu pārvaldība ir kritiski svarīga to noturības stratēģijai. Daudzkanālu iepirkšanās tendence, kad 75 % ASV patērētāju veic gan izpēti veikalā, gan pirkumus tiešsaistē un iepērkas, rada vēl vienu sarežģītības līmeni, kas prasa elastīgākas un elastīgākas izpildes sistēmas.
Mūsdienīgi papildināšanas pakalpojumi
Tradicionālās krājumu papildināšanas metodes ir izrādījušās nepiemērotas, ņemot vērā nesenos izaicinājumus. Gandrīz 6 no 10 uzņēmumiem ziņoja, ka pēdējo lielo piegādes ķēdes traucējumu laikā zaudēja pārdošanas apjomus, jo produktu nebija noliktavā. Lai cīnītos ar šo problēmu, 70 % Shopify tirgotāju un 52 % uzņēmumu visās vertikālajās nozarēs tagad izmanto iekšējās augšupējās noliktavas, lai uzglabātu krājumus lielos apjomos izplatīšanai pēc pieprasījuma. Šāda pieeja ne tikai nodrošina rezerves pret neparedzētiem notikumiem, bet arī ļauj aktīvāk pārvaldīt krājumus, samazinot krājumu iztrūkuma risku.
Mūsdienu krājumu papildināšanas pakalpojumos tiek izmantotas modernas tehnoloģijas, lai automātiski uzsāktu krājumu papildināšanu, kad krājumu līmenis kļūst zemāks par noteiktu robežvērtību. Šī proaktīvā pieeja ir būtiska, lai uzturētu krājumu plūsmu un nodrošinātu, ka produkti ir pieejami, kad tie ir nepieciešami.
Dažādas transportēšanas metodes
Dažādu transportēšanas metožu izpēte ir ļoti svarīga, lai uzlabotu krājumu plūsmu un samazinātu izmaksas. Tā kā vairāk nekā 70 % no ASV kravām pašlaik tiek pārvadātas ar kravas automašīnām, paredzams, ka kravu autopārvadājumu tirgus pieaugs ar 6,03 % salikto gada pieauguma tempu (CAGR). Kravu autopārvadājumi piedāvā ātru, uzticamu un rentablu risinājumu preču pārvadāšanai, palīdzot uzņēmumiem racionalizēt loģistikas operācijas un palielināt noturību pret nezināmiem traucējumiem nākotnē.
Papildus kravu autopārvadājumiem papildu elastību var nodrošināt arī dzelzceļa, gaisa un jūras kravu pārvadājumu kombinācija. Šāda daudzveidīga pieeja nodrošina, ka uzņēmumi var ātri pielāgoties transporta pieejamības un izmaksu izmaiņām, saglabājot preču plūsmu visā piegādes ķēdē.
Stratēģiska krājumu izvietošana
Lai samazinātu piegādes laiku un izmaksas, ir ļoti svarīgi stratēģiski izvietot krājumus tuvāk klientiem. Uzņēmumi, kuriem ir cross-doc un piegādes centru tīkls, var izvietot savus krājumus, pamatojoties uz reāllaika pieprasījumu, tādējādi nodrošinot ātrāku un uzticamāku piegādi. Šī stratēģija ne tikai uzlabo piegādes ātrumu un precizitāti, bet arī palīdz efektīvāk pārvaldīt transporta izmaksas.
Analizējot, kā un kur izvietot krājumus, uzņēmumi var labāk saskaņot savas loģistikas darbības ar klientu pieprasījuma modeļiem. Šāda uz datiem balstīta pieeja veicina efektīvāku izpildi un uzlabo klientu apmierinātību, uzticami apmierinot piegādes gaidas.
Loģistikas nozarē arvien lielāka prioritāte tiek piešķirta ilgtspējai un aprites ekonomikas principu pieņemšanai, lai mazinātu ietekmi uz vidi un uzlabotu resursu efektivitāti. Šeit sniegts padziļināts ieskats ilgtspējīgas un aprites loģistikas tendencēs.
Videi draudzīga prakse
Pieaugot nepieciešamībai steidzami risināt klimata pārmaiņu un vides degradācijas problēmas, loģistikas uzņēmumi ievieš videi draudzīgu praksi visā savā darbībā. Zīmīgs piemērs ir siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana, izmantojot atjaunojamos enerģijas avotus. Piemēram, Aquila Group mērķis ir līdz 2050. gadam panākt, lai tās loģistikas īpašumos nebūtu nekādu emisiju, integrējot fotoelementu sistēmas uz jumtiem un piedāvājot nomniekiem iespēju iegādāties papildu atjaunojamo enerģiju.
Vēl viens nozīmīgs solis ir reāllaika krājumu izsekošanas sistēmu ieviešana, kas samazina lieko krājumu nepieciešamību, līdz minimumam samazinot atkritumu un enerģijas patēriņu. Uzņēmumi arvien vairāk izmanto tīrākus enerģijas avotus savos autoparkos, piemēram, elektriskos transportlīdzekļus un ūdeņraža degvielas elementus, kuru izmantošanas apjoms ievērojami pieaugs. Paredzams, ka iekšdedzes dzinēju transportlīdzekļu pārveidošana par elektriskajiem transportlīdzekļiem ievērojami samazinās fosilās degvielas patēriņu nozarē.
Reversā loģistika
Efektīva produktu atgriešanas apstrāde ir kļuvusi par būtisku ilgtspējīgas loģistikas aspektu. Reversās loģistikas nozīmi uzsver modes nozares augstais preču atgriešanas īpatsvars, kas var sasniegt līdz pat 50 %. Lai mazinātu atgriešanas ietekmi uz vidi, uzņēmumi izmanto tādas tehnoloģijas kā digitālās ģērbtuves un izmēru tulkošanas rīkus, lai pirmkārt samazinātu atgriešanas biežumu.
Leviešot sarežģītu atgriešanas pārvaldības programmatūru, piemēram, Returnly, ReturnGO vai Loop, var racionalizēt atgriešanas procesu, palielinot klientu apmierinātību līdz pat 12 %, salīdzinot ar uzņēmumiem, kuros šādu rīku nav. Turklāt progresīvi domājoši uzņēmumi integrē šīs sistēmas ar trešo pušu loģistikas (3PL) pakalpojumu sniedzējiem, lai nodrošinātu, ka atgriešanas plūsmas tiek pārvaldītas efektīvi, tādējādi vēl vairāk samazinot atkritumu apjomu un izmaksas.
Aprites ekonomika
Aprites ekonomika kļūst aizvien aktuālāka, jo uzņēmumi cenšas pagarināt savu produktu dzīves ciklu, tos labojot, atkārtoti izmantojot un pārstrādājot. Saskaņā ar Eiropas Savienības datiem ik gadu tiek saražoti vairāk nekā 2 miljardi tonnu atkritumu, un šo atkritumu samazināšana, izmantojot aprites stratēģijas, ir būtiska, lai sasniegtu ilgtspējības mērķus.
Loģistikas nozarē uzņēmumi atkārtoti izmanto lietotus produktus, lai radītu jaunu vērtību.
Piemēram, no nolietotajiem autoiekrāvēšiem iegūtās litija jonu baterijas tiek atkārtoti izmantotas stacionāriem enerģijas uzglabāšanas risinājumiem mobilajās ierīcēs. Tas ne tikai samazina atkritumu daudzumu, bet arī veicina ilgtspējīgāku piegādes ķēdi.
Vēl viena aprites ekonomikas tendence ir atkārtota tirdzniecība, kuras ievērojamu izaugsmi veicina jaunākās paaudzes vēlme iegādāties lietotas preces. 2021. gadā 50 % Z paaudzes pircēju iegādājās tālākpārdošanas preces, un tiek prognozēts, ka līdz 2026. gadam otrreizējās tirdzniecības tirgus pieaugs par 127 %, sasniedzot 218 miljardus ASV dolāru. Tādi uzņēmumi kā Ikea veido "Atpirk un tālākpārdod" pakalpojumus, lai izmantotu šo tendenci un veicinātu aprites ekonomiku, izmantojot savas loģistikas darbības.
Likumdošanas virzītājspēki
Lai virzītu loģistikas nozari uz ilgtspēju, būtiska nozīme ir tiesību aktiem. Piemēram, Eiropas Savienības Korporatīvās ilgtspējas pārskatu sniegšanas direktīva (CSRD) no šā gada nosaka stingrus ilgtspējas pārskatu sniegšanas standartus lielajiem uzņēmumiem. Šī direktīva nosaka, ka uzņēmumiem savās loģistikas un piegādes ķēdes pārvaldības praksēs jāiekļauj vides, sociālie un pārvaldības (ESG) apsvērumi.
Ievērojot šos noteikumus, uzņēmumi tiek stimulēti ieviest ilgtspējīgāku praksi, piemēram, ilgtspējīgu iepirkumu un videi draudzīgu iepakojumu, lai samazinātu savu ietekmi uz vidi. Šie likumdošanas virzītājspēki nodrošina, ka ilgtspējība ir ne tikai izvēles iespēja, bet nepieciešamība uzņēmumiem, kuru mērķis ir saglabāt atbilstību un konkurētspēju.
Loģistikas nozari būtiski ietekmē ģeopolitiskie un ekonomiskie faktori, kas būtiski ietekmē piegādes ķēdes darbību un pārvaldību. Šo ietekmju izpratne ir būtiska, lai uzņēmumi varētu mazināt riskus, pielāgot stratēģijas un saglabāt noturību neprognozējamā vidē.
Ģeopolitiskā spriedze un protekcionisms
Ģeopolitiskie konflikti un protekcionisms ir galvenās piegādes ķēdes stabilitātes problēmas. Saskaņā ar aptaujas datiem 32 % vadītāju kā galveno izaugsmes apdraudējumu minēja ģeopolitiskos konfliktus. Aizvien pieaugošie protekcionisma pasākumi, piemēram, tirdzniecības tarifi un importa ierobežojumi, traucē globālās tirdzniecības plūsmas, liekot uzņēmumiem pārdomāt savas loģistikas stratēģijas. Piemēram, lai mazinātu ar ģeopolitisko nestabilitāti saistītos riskus un uzlabotu piegādes ķēdes elastīgumu, uzņēmumi arvien biežāk apsver iespēju izmantot tuvās un tuvākās darbības jomas (nearshoring un rightshoring).
Materiālu pieejamība un inflācija
Izejvielu pieejamība un inflācija joprojām ir kritiski jautājumi, kas ietekmē loģistiku. 2023. gadā 71 % globālo uzņēmumu norādīja, ka izejvielu izmaksas ir galvenais piegādes ķēdes apdraudējums. Pieaugošās materiālu izmaksas kopā ar inflāciju samazina peļņas maržas un palielina darbības izdevumus visā piegādes ķēdē. Lai efektīvi pārvarētu šo finansiālo spiedienu, uzņēmumiem ir stratēģiski jāpārvalda krājumi un iepirkumi.
Piegādes ķēdes nepastāvība
Nesenie notikumi ir parādījuši globālo piegādes ķēžu nepastāvību. Sākot ar COVID-19 pandēmiju un beidzot ar Suecas kanāla bloķēšanu, traucējumi kļūst arvien biežāki un ietekmīgāki. Daudzi uzņēmumi ziņo, ka tiem trūkst ārkārtas rīcības plānu ekstremāliem laikapstākļiem un citiem bezprecedenta traucējumiem, un tikai 11 % piegādātāju ir pilnībā sagatavoti ar laikapstākļiem saistītiem traucējumiem. Šādu "melno gulbju" notikumu dēļ loģistikas operācijās ir nepieciešama stingrāka riska pārvaldība un ārkārtas situāciju plānošana.
Stratēģiskie pielāgojumi: Nearshoring un Rightshoring
Pielāgojoties ģeopolitiskajam un ekonomiskajam spiedienam, uzņēmumi izvēlas lokalizētākas ražošanas un piegādes stratēģijas. Nearshoring ietver ražošanas pārvietošanu tuvāk tirgum, lai samazinātu tranzīta laiku un risku. No otras puses, Rightshoring līdzsvaro izmaksas un efektivitāti, nodrošinot piegādes no attāliem, lētiem piegādātājiem, vienlaikus saglabājot tuvāk tirgum esošus piegādātājus, lai nodrošinātu elastību sezonas maksimuma laikā.
Tendence izmantot tuvākos reģionus pastiprināsies, jo aptaujas liecina, ka ievērojami pieaug to uzņēmumu skaits, kas plāno (pār)izvietot ražošanu politiski stabilos reģionos. Aptuveni 42 % uzņēmumu apsver iespēju pārcelt ražošanu uz politiski stabilām valstīm, salīdzinot tikai ar 11 % iepriekšējos piecos gados.
Inflācija un ekonomikas lejupslīde
Inflācija un ekonomikas lejupslīde arī ietekmē loģistikas ainavu. Tiek prognozēts, ka globālā inflācija saglabāsies augsta, kas palielinās izejvielu, darbaspēka un enerģijas izmaksas. Šāda ekonomiskā vide ierobežo patērētāju pirktspēju, samazina pieprasījumu un liek uzņēmumiem optimizēt piegādes ķēdes darbību, lai saglabātu rentabilitāti. Saskaņā ar Maersk aplēsēm globālais konteineru pieprasījums samazināsies par 2-4 %, atspoguļojot patērētāju pirktspējas samazināšanos un notiekošo ekonomikas lejupslīdi.
Tehnoloģiskie pielāgojumi un elastīguma palielināšana
Ieguldījumi tehnoloģijās un inovācijās ir būtiski piegādes ķēdes noturības palielināšanai. Uzņēmumi izmanto digitālos rīkus, lai uzlabotu piegādes ķēdes darbību pārredzamību un pārvaldību. Loģistikas sistēmu integrēšana un tādu tehnoloģiju kā mākslīgais intelekts un lietu internets izmantošana palīdz reāllaika lēmumu pieņemšanā un prognozēšanas analīzē, ļaujot uzņēmumiem ātri reaģēt uz traucējumiem.
Krājumu stratēģiska izvietošana, jo īpaši izmantojot reģionālos centrus un elastīgas transporta iespējas, var mazināt ģeopolitisko un ekonomisko traucējumu ietekmi. Uzglabājot rezerves krājumus un izmantojot dažādas transportēšanas metodes, uzņēmumi var labāk pārvarēt mūsdienu piegādes ķēžu sarežģītību.
Loģistikas nozare atrodas uz dziļu pārmaiņu sliekšņa, ko veicina jaunās tehnoloģijas un inovatīvas stratēģijas. Loģistikas nākotne ietver sasniegumus automatizācijas, mākslīgā intelekta (AI), digitālās sadraudzības un blokķēdes jomā, kas ir gatavi no jauna definēt loģistikas darbības. Piedāvājam detalizētu un SEO optimizētu ieskatu šajās nozīmīgajās tendencēs.
Automatizācija un robotika
Noliktavu automatizācijai un robotikai būs izšķiroša nozīme loģistikas nākotnē. Paredzams, ka līdz 2027. gadam noliktavu automatizācijas tirgus sasniegs 41 miljardu ASV dolāru, no 2022. līdz 2027. gadam pieaugot ar 15 % gada pieauguma tempu (CAGR). Autonomie mobilie roboti (AMR) un automatizēti vadāmie transportlīdzekļi (AGV) arvien vairāk tiek izmantoti, lai racionalizētu noliktavas darbības, piemēram, komplektēšanu, šķirošanu un krājumu pārvaldību.
Piemēram, AMR sistēmas var uzstādīt dažu nedēļu laikā, nodrošinot 60-80 % no caurlaides spējas par 20 % no izmaksām, kas ir zemākas par GTP (Goods-to-Person) sistēmām. Šī mērogojamība ir ļoti svarīga uzņēmumiem, kas vēlas ātri pielāgoties apjoma izmaiņām bez ievērojamiem sākotnējiem ieguldījumiem.
Mākslīgais intelekts (AI) un datu analīze
Mākslīgais intelekts un datu analīze revolucionāri maina loģistikas pārvaldību. Mākslīgais intelekts tiek izmantots, lai prognozētu pieprasījumu, mainītu pasūtījumus reāllaikā un pāradresētu produktus, pamatojoties uz pašreizējiem apstākļiem. Līdz 2024. gadam 22 % uzņēmumu plāno iekļaut vairāk mākslīgā intelekta savā piegādes ķēdē. Ar mākslīgā intelekta vadītas piegādes ķēdes pārvaldības sistēmas var ne tikai pielāgoties negaidītiem traucējumiem, bet arī proaktīvi prognozēt nākotnes pieprasījumu ar lielāku precizitāti.
Pirmās puses datu, piemēram, vēsturisko pārdošanas apjomu un klientu vēlmju, izmantošana ir ļoti svarīga, lai uzņēmumi spētu sekot līdzi mainīgajam pieprasījumam. Spēja analizēt plašas datu kopas reāllaikā ļauj pieņemt pamatotākus lēmumus, uzlabojot efektivitāti un klientu apmierinātību.
Digitālā sadraudzība
Digitālie dvīņi ir mūsdienīga pieeja loģistikas plānošanai un pārvaldībai. Digitālie dvīņi ir fizisku objektu, sistēmu vai procesu virtuālas replikas, kas nodrošina reāllaika simulācijas un uzraudzības iespējas. Šī tehnoloģija integrē datus no IoT sensoriem, WMS un ERP sistēmām, lai nodrošinātu visaptverošu redzamību visā piegādes ķēdē.
Ar digitālo dvīņu palīdzību var prognozēt loģistikas operāciju iznākumu, optimizēt resursu sadalījumu un samazināt izmaksas, izmantojot uz datiem balstītas atziņas. Tā kā loģistika kļūst arvien automatizētāka, digitālo dvīņu loma paplašināsies, kļūstot par galveno faktoru efektīvās loģistikas operācijās.
Blokķēdes tehnoloģija
Blokķēdes tehnoloģija sola uzlabot pārredzamību, izsekojamību un efektivitāti piegādes ķēdē. Tiek prognozēts, ka līdz 2028. gadam globālais blokķēdes tehnoloģiju tirgus loģistikā pieaugs līdz 1620 miljardiem ASV dolāru, salīdzinot ar 3,3 miljardiem dolāru 2021. gadā, atspoguļojot 62,4 % CAGR. Blokķēdes platformas, piemēram, IBM Food Trust un Maersk TradeLens, jau demonstrē, kā blokķēde var samazināt atkritumu daudzumu un uzlabot darbības efektivitāti loģistikā.
Blokķēde var nodrošināt sūtījumu izsekošanu reāllaikā, nodrošinot datu integritāti un samazinot krāpšanas risku. Šī tehnoloģija arī uzlabo piegādes ķēdes redzamību, ļaujot ieinteresētajām personām pārbaudīt preču statusu katrā piegādes ķēdes posmā.
Mikroizpildes centri (MFC)
Mikroizpildes centri gūst arvien lielāku ievērību, jo tie spēj paātrināt pasūtījumu sagatavošanu un uzlabot piegādes efektivitāti. MFC, kas parasti ir mazi noliktavu centri, kuri atrodas pilsētu tuvumā, pārvalda e-komercijas pasūtījumus efektīvāk nekā tradicionālās noliktavas. Šie centri sniedz būtiskas priekšrocības, tostarp palielina pārdošanas apjomu par 50-100 % un samazina piegādes laiku.
Tomēr straujais jaunu izpildes centru būvniecības pieaugums ir palēninājies, un prognozes liecina, ka līdz 2024. gadam jaunu centru būvniecība samazināsies par aptuveni 50 %. Šī pārmaiņa daļēji ir saistīta ar e-komercijas gigantu masveida jaudas paplašināšanu COVID-19 uzplaukuma laikā.
Loģistikas nozare piedzīvo vēl nepieredzētas pārmaiņas, ko veicina tehnoloģiju attīstība, mainīgās patērētāju vēlmes un globālais ekonomiskais spiediens. No digitālo rīku, piemēram, mākslīgā intelekta, lietu interneta un blokķēdes, ieviešanas līdz ilgtspējīgas prakses un daudzkanālu izpildes stratēģiju ieviešanai - vide strauji attīstās.
Galveno tendenču kopsavilkums
Viktorija Monika Baublytė
Mārketinga speciālists
Latest News
2025.03.04
Inovācijas un attīstība ceļā uz zaļo loģistiku. Raben Group rezumē 2024. gadu
2025.02.10
Raben Group pārņem DGO Express Nīderlandē
2024.12.06
Raben un Sieber apvieno spēkus Šveicē
2024.10.07
Raben Group pievienojas Amazon Izvēlēto pārvadātāju programmai
2022.09.15
IKEA, Volvo un Raben veicina nulles emisijas Polijā