Loģistikas nozares pārskats par 2025. gada 17.-23. februāri

2025.02.25
Pagājušajā nedēļā, no 17. līdz 23. februārim, loģistikas nozarē notika vairāki nozīmīgi notikumi, kas varētu noteikt tās trajektoriju turpmākajos mēnešos. Šajā ziņojumā aplūkoti galvenie notikumi, tostarp patērētāju uzvedības atziņas, notiekošie globālās tirdzniecības traucējumi un nozīmīgs politisks notikums Vācijā, sniedzot visaptverošu pārskatu nozares dalībniekiem.

FedEx ieskats patērētāju uzvedībā

2025. gada 18. februārī FedEx Corporation sadarbībā ar C Space publicēja ikgadējo ziņojumu FedEx 2025 E-Commerce Trends to Watch Report, kurā sniegts būtisks ieskats patērētāju gaidās. Ziņojums, kas pieejams vietnē FedEx Report, atklāja, ka ērtības ir vissvarīgākās, jo 80 % aptaujāto pircēju tās uzskata par prioritāti, sagaidot piegādi mājās (81 %), bezmaksas piegādi (76 %) un izsekošanu reālajā laikā (68 %) kā standarta funkcijas. Ziņojumā arī norādīts, ka 97 % patērētāju ir atteikušies no pirkumiem neērtās pieredzes dēļ, tādējādi uzsverot netraucētas atgriešanas nozīmi.

Ziņojumā sīki izklāstītas paaudžu preferences, norādot, ka Z paaudze (1997-2012 dzimušie) 70 % laika iesaistās tiešsaistē, no kuriem 51 % atklāj zīmolus, izmantojot TikTok, un 40 % - izmantojot Instagram. Tūkstošgades paaudzes (dzimuši 1981-1996) apzinās zīmolus, 81 % apsver darbinieku attieksmi un 27 % iegādājas tieši no zīmoliem. Boomeri (dzimuši 1946-1964) dod priekšroku iepirkšanās veikaliem, 53% izvēlas fiziskus veikalus. Turklāt, lai pārvaldītu izdevumus un izvairītos no cenu kāpuma, mainās arī brīvdienu iepirkšanās paradumi - 22 % iedzīvotāju, lai pārvaldītu izdevumus un izvairītos no cenu kāpuma, līdz 2026. gadam plāno iepirkties visa gada garumā, bet 30 % iedzīvotāju, salīdzinot ar pašreizējiem 16 %, plāno iepirkties visu gadu.

Šīs atziņas liecina, ka loģistikas uzņēmumiem ir jāuzlabo pēdējā kilometra piegāde, jāracionalizē atgriešanas procesi un jāpielāgo pakalpojumi paaudžu vajadzībām, potenciāli ietekmējot noliktavu stratēģijas un izplatīšanas tīklus.

Globālās tirdzniecības traucējumi: Sarkanās jūras kuģniecības krīze

Pagājušajā nedēļā globālo loģistiku turpināja ietekmēt nepārtrauktie traucējumi Sarkanajā jūrā, ko izraisīja uzbrukumi tirdzniecības kuģiem. J.P. Morgan Insights 2025. gada februārī uzsvēra, ka Suecas kanāla tranzītu skaits ir samazinājies par 42 %, salīdzinot ar maksimumu, un nedēļas konteineru kuģu tranzīts ir samazinājies par 67 %. Šī krīze, ko papildināja Ukrainas kara izraisītie traucējumi Melnajā jūrā un Panamas kanāla ūdens līmeņa problēmas, piespieda kuģniecības uzņēmumus mainīt maršrutu ap Labās cerības ragu, tādējādi palielinot tranzīta laiku un izmaksas.

Saskaņā ar J.P. Morgan Research aplēsēm ziņojumā lēsts, ka 2025. gada 1. pusgadā šie maršruta maiņas pasākumi varētu palielināt pasaules preču pamatinflāciju par 0.7 procentu punktiem un kopējo pamatinflāciju par 0.3 procentu punktiem. Jaunattīstības valstis ir īpaši neaizsargātas, uzsverot nepieciešamību ātri pielāgoties un starptautiski sadarboties, lai pārvaldītu šos traucējumus.

Pašreizējie globālās tirdzniecības maršrutu traucējumi uzsver piegādes ķēžu neaizsargātību un nepieciešamību loģistikas pakalpojumu sniedzējiem veikt stabilu ārkārtas situāciju plānošanu.

  • Sarkanā jūra: Suecas kanāla tranzīts ir ievērojami samazinājies - par 42 % ir samazinājies kopējais satiksmes apjoms un par 67 % - konteineru sūtījumu skaits, jo kuģi ir mainījuši maršrutus.
  • Melnā jūra: Ukrainā notiekošā kara dēļ naftas un graudu tirdzniecības maršruti joprojām ir ietekmēti.
  • Panamas kanāls: Zemāks ūdens līmenis ir ietekmējis tranzīta jaudu, lai gan ietekme ir bijusi pakāpeniskāka salīdzinājumā ar citiem traucējumiem.

Šīs problēmas pastiprina nepieciešamību pēc adaptīvām stratēģijām globālajā loģistikā.

Politiskā situācija: Vācijas federālās vēlēšanas 2025. gada 23. februārī.

Nedēļas kulminācija bija Vācijas federālās vēlēšanas 2025. gada 23. februārī - izšķirošs brīdis valsts politiskajā un ekonomiskajā ainavā, kas var ietekmēt visu Eiropas loģistiku. Vēlēšanās, kas tika pārceltas kanclera Olafa Šolca koalīcijas sabrukuma dēļ, vadībā izvirzījās Kristīgi demokrātiskā savienība (CDU) un tās Bavārijas meitas partija - Kristīgi sociālā savienība (CSU), bet otrajā vietā - galēji labējā Alternatīva Vācijai (AfD), liecina DW vēlēšanu diagrammas. Sociāldemokrātiskā partija (SPD) un Zaļie sekoja, bet Brīvā demokrātiskā partija (FDP) atpaliek.

  • Ietekme uz loģistikas politiku: Vēlēšanu iznākums varētu ietekmēt tirdzniecības politiku ar iespējamām izmaiņām tarifos, tirdzniecības nolīgumos un pārrobežu regulējumā. Piemēram, CDU vadīta valdība varētu veicināt spēcīgāku ES integrāciju, ietekmējot loģistikas operācijas, savukārt AfD uzvara varētu ieviest protekcionisma pasākumus, kas varētu traucēt piegādes ķēdes.
  • Infrastruktūra un ilgtspējība: Jaunās valdības pievēršanās infrastruktūrai varētu ietekmēt ieguldījumus dzelzceļā, ostās un loģistikas mezglos. Vides politika, piemēram, oglekļa emisiju mērķi, varētu paātrināt pāreju uz elektriskajiem un ar ūdeņradi darbināmiem autoparkiem, saskaņojot to ar ES “Zaļo kursu”, kā norādīts Reuters vēlēšanu reportāžās.
  • Ietekme uz ekonomiku: Vēlēšanu sekas varētu ietekmēt darba likumus un imigrāciju, ietekmējot darbaspēka pieejamību loģistikā, jo īpaši tādās darbietilpīgās jomās kā noliktavas un pēdējā kilometra piegāde.

Sīkāku informāciju par aptaujām un partiju pozīcijām skatiet The Guardian aptauju izsekošanā.

Papildu konteksts un novērojumi

Mēģinājumi atrast konkrētiem uzņēmumiem raksturīgas ziņas, piemēram, par uzņēmumu apvienošanos vai tehnoloģiju ieviešanu, drīzāk parādīja vispārējas tendences, nevis konkrētas nedēļas notikumus, kas liecina par klusāku periodu šādu paziņojumu izziņošanai. Piemēram, meklējot loģistikas konferences nedēļas laikā, tika atrasti tādi notikumi kā Manifest (10.-12. februāris, 2025. gads), kas notiek tieši pirms tam, bet no 17. līdz 23. februārim, kā norādīts Fronetics notikumu sarakstā, nenotika nekādi nozīmīgi pasākumi. Tas liecina, ka galvenā uzmanība tiek pievērsta politiskiem un stratēģiskiem notikumiem, nevis operatīviem jaunumiem.

Patērētāju tendenču, kuģniecības traucējumu un politisko norišu mainīgā ainava uzsver, ka nozarei ir jārisina gan problēmas, gan jāizmanto iespējas. Šie faktori ietekmē izmaksu pārvaldību, maršrutu optimizāciju un ilgtspējas stratēģijas ar ilgtermiņa ietekmi.

Galvenie notikumi, kas ietekmē loģistiku

  • FedEx e-komercijas ziņojums (2025. gada 18. februāris): Uzsvērtas mainīgās patērētāju vēlmes, kas ietekmē loģistikas stratēģijas.
  • Sarkanās jūras kuģniecības traucējumi (turpinās): Pārmaršrutēšanas dēļ palielinās izmaksas un pagarinās tranzīta laiks.
  • Vācijas federālās vēlēšanas (2025. gada 23. februāris): Iespējamā ietekme uz tirdzniecības politiku un ieguldījumiem infrastruktūrā.

Šis kopsavilkums sniedz ieinteresētajām personām īsu pārskatu par svarīgākajiem notikumiem, kas ietekmē globālo loģistiku.

Galvenās atsauces

Autors
csm_Profile_photo_b20b423ae5.jpg

Viktorija Monika Baublytė

Mārketinga speciālists