Eiropas loģistikas jaunumu analīze 2025. gada 10.-16. martā

2025.03.17
No 2025. gada 10. līdz 16. martam loģistikas nozare Eiropā piedzīvoja dinamisku nedēļu, ko iezīmēja nozīmīgi notikumi un notikumi, kas varētu veidot nozares nākotni. Šajā ziņojumā ir sniegts detalizēts galveno ziņu, tostarp tirdzniecības izstādes LogiMat 2025 un prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) tarifu draudu Eiropas vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, izpēte, nodrošinot nozares ieinteresētajām personām padziļinātu izpratni.

LogiMat 2025: Inovāciju centrs

Izstāde LogiMat 2025, kas notika Messe Stuttgart, Vācijā, no 2025. gada 11. līdz 13. martam, bija Eiropas loģistikas kopienas uzmanības centrā. Kā vadošā intralogistikas risinājumu un procesu vadības izstāde tā pulcēja vairāk nekā 1 500 starptautisku izstādes dalībnieku un tūkstošiem apmeklētāju, nodrošinot visaptverošu tirgus pārskatu. Pasākumā tika demonstrētas vismodernākās tehnoloģijas un risinājumi, lielu uzsvaru liekot uz ilgtspēju, mākslīgo intelektu un ergonomiku 120 000 kvadrātmetru lielajā izstāžu platībā.

Galvenie notikumi bija šādi:

  • Robotika un automatizācija: tādi uzņēmumi kā TGW Logistics un Geek+ demonstrēja progresīvas robotizētas sistēmas noliktavas operācijām, uzsverot efektivitāti un precizitāti. Piemēram, TGW Logistics 5. halles C21 stendā izcēla savus mehatronikas un programmatūras risinājumus, piedāvājot mērogojamas un elastīgas sistēmas intralogistikas izaicinājumiem [TGW Logistics at LogiMat 2025].
  • Ilgtspējas fokuss: izstādē tika prezentēti videi draudzīgi loģistikas risinājumi, kas atbilst nozares virzībai uz oglekļa neitralitāti, tostarp diskusijas par ilgtspējīgu iepakojumu un energoefektīvām transporta sistēmām.
  • Digitālā transformācija: liela uzmanība tika pievērsta digitālajām tehnoloģijām, un izstādes dalībnieki demonstrēja reāllaika izsekošanas sistēmas, mākslīgā intelekta vadītu analītiku un loģistikas programmatūru piegādes ķēdes pārvaldības optimizācijai.

LogiMat 2025 rīkoja arī ekspertu forumus, kuros galvenā uzmanība tika pievērsta pašreizējiem noteikumiem, Āzijas tirgiem un mākslīgajam intelektam intralogistikā, nodrošinot uz uzņēmējdarbību orientētu atmosfēru kontaktu dibināšanai un zināšanu apmaiņai. Pasākuma norises laiks nedēļas laikā padarīja to par nozīmīgu jaunumu, jo vairāk nekā 200 izstādes dalībnieku pirmo reizi prezentēja savus produktus, kā norādīts pasākuma informācijā [LogiMat 2025].

Trampa tarifu draudi: ietekme uz Eiropas vīna eksportu

2025. gada 13. martā ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) paziņoja par draudiem piemērot 200% tarifu Eiropas vīnam, šampanietim un citiem alkoholiskajiem produktiem, tādējādi saasinot tirdzniecības spriedzi ar Eiropas Savienību. Šis solis bija atbilde uz ES plānu piemērot 50 % tarifu amerikāņu viskijam, kas pats par sevi bija atbildes reakcija uz Trampa iepriekš noteiktajiem tarifiem tērauda un alumīnija importam, kuri stājās spēkā iepriekšējā nedēļā. Paziņojumā, kas tika publicēts ar ierakstu vietnē Truth Social, ES tika nodēvēta par “vienu no “naidīgākajām un ļaunprātīgākajām nodokļu un tarifu noteikšanas iestādēm pasaulē”, un par to plaši ziņoja lielākie ziņu avoti [Trump threatens tariffs on European wine and spirits in escalating trade war | Reuters].

Iespējamā ietekme uz Eiropas loģistiku ir ievērojama:

  • Ekonomikas ietekme: 200% tarifs krasi sadārdzinātu Eiropas vīnu cenas ASV tirgū, kas, iespējams, samazinātu pieprasījumu un ietekmētu Eiropas vīna ražotāju un eksportētāju ieņēmumus. Tas varētu izraisīt pārvadājumu apjoma samazināšanos, ietekmējot vīna tirdzniecībā iesaistītos loģistikas uzņēmumus.
  • Tirdzniecības attiecības: draudi saasina notiekošo transatlantisko tirdzniecības karu, potenciāli izraisot turpmākus atbildes pasākumus un izjaucot iedibinātos tirdzniecības modeļus, kas varētu ietekmēt loģistikas plānošanu un izmaksu struktūru.
  • Loģistika un piegādes ķēde: tarifu draudi varētu izraisīt izmaiņas pārvadājumu maršrutos, palielināties vajadzība pēc uzglabāšanas potenciālo uzkrājumu veidošanās dēļ, kā arī izmaiņas izplatīšanas kanālos, jo uzņēmumi cenšas mazināt sekas. Piemēram, Eiropas vīna eksportētāji varētu izpētīt alternatīvus tirgus, ietekmējot loģistikas tīklus Āzijā vai Latīņamerikā.

Saskaņā ar IWSR, kas ir globāls dzērienu datu un zināšanu sniedzējs, pasaules alkohola tirgus, kas jau tagad saskaras ar problēmām, 2025. gadā sagaidīja mērenu atveseļošanos, tāpēc šī tendence īpaši satrauc loģistikas uzņēmumus, kas ir atkarīgi no vīna eksporta [Trump threatens a 200% tariff on European alcohol : NPR].

ASV importētāji un mazumtirgotāji, piemēram, vīna tirgotāji, brīdināja par iespējamu uzņēmumu slēgšanu un atlaišanu no darba, ziņojot, ka uzņēmumi, kas ievērojami pārdod Eiropas vīnus, varētu “milzīgu daļu” savas darbības izgarot vienas nakts laikā [US importers and retailers of EU wine warn of closures, layoffs from tariffs | Reuters]. Tas varētu netieši ietekmēt Eiropas loģistiku, samazinot pieprasījumu pēc pārvadājumu pakalpojumiem.

Papildu konteksts un novērojumi

Lai gan iepriekš minētie notikumi bija visnozīmīgākie, nedēļas laikā notika arī citi notikumi:

  • Regulējuma atjauninājumi: turpinājās diskusijas un gatavošanās jauniem ES noteikumiem, kas ietekmē loģistiku, piemēram, ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēmai (ETS) jūras transportam un oglekļa robežkontroles mehānismam (CBAM), lai gan nedēļas laikā netika sniegti konkrēti paziņojumi. Šie noteikumi, kas ietekmēs pārvadājumu izmaksas, tika uzsvērti gada sākumā sagatavotajos vispārējos ziņojumos [New trade regulations impacting European supply chains in 2025].
  • Paziņojumi un gatavošanās gaidāmajām loģistikas tirdzniecības izstādēm, piemēram, Transport logistic Minhenē (2025. gada 2.-5. jūnijs) un Intermodal Europe Barselonā (2025. gada 21.-23. oktobris), tika atzīmēti paziņojumi un sagatavošanās darbi saistībā ar gaidāmajām loģistikas tirdzniecības izstādēm, kas sniedz papildu iespējas nozares iesaistīšanai [2025. gada loģistikas tirdzniecības izstādes un pasākumi].

Tas, ka nedēļas laikā netika sniegti nozīmīgi paziņojumi par konkrētiem uzņēmumiem, piemēram, par uzņēmumu apvienošanos vai tehnoloģiju ieviešanu, liecina, ka darbības ziņu periods būs klusāks, un uzmanība tiks pievērsta politikas ietekmei un svarīgākajiem notikumiem. Piemēram, lai gan tika pieminētas juridiskās izmaiņas, kas ietekmēs loģistiku 2025. gadā, piemēram, Dānijas jaunā ceļa nodeva par attālumu smagajiem kravas transportlīdzekļiem un izmaiņas Nīderlandes Eirovinjetes tarifu struktūrā, tās stājās spēkā 2025. gada 1. janvārī. [Izmaiņas, kas ietekmēs loģistikas nozari 2025. gadā].

Nobeigumā jāsecina, ka Eiropas loģistikas nozare piedzīvoja nedēļu, ko iezīmēja nozīmīgi notikumi ar potenciālu ilgtermiņa ietekmi. Ieinteresētajām personām tiek ieteikts būt informētām un izmantot tādus pasākumus kā LogiMat 2025, lai gūtu ieskatu nākotnē, vienlaikus gatavojoties iespējamiem traucējumiem, ko var radīt tirdzniecības politikas izmaiņas.

Galvenās atsauces:

Autors
csm_Profile_photo_b20b423ae5.jpg

Viktorija Monika Baublytė

Mārketinga speciālists