Lietu internets (IoT) ir fizisko ierīču tīkls, kurā ir iebūvēti sensori un programmatūra, kas ļauj tām savienoties un apmainīties ar datiem internetā. Loģistikā IoT galvenokārt ir vērsts uz redzamības uzlabošanu piegādes ķēdē, ļaujot uzņēmumiem uzraudzīt un pārvaldīt krājumus reāllaikā.
Loģistikas IoT galvenās priekšrocības:
Piemēram, AAE bāzētais jaunuzņēmums Fleetroot piedāvā IoT platformu, kas vienkāršo autoparka pārvaldību, izmantojot stabilus degvielas patēriņa un veiktspējas uzraudzības risinājumus. Izmantojot IoT, uzņēmumi var prognozēt tehniskās apkopes vajadzības un optimizēt maršrutus, tādējādi ietaupot izmaksas un uzlabojot efektivitāti.
Mākslīgais intelekts (AI) būtiski ietekmēs loģistiku, ļaujot uzņēmumiem pieņemt uz datiem balstītus lēmumus, kas uzlabo darbības efektivitāti. Statistika liecina, ka mākslīgā intelekta ieviešana loģistikā varētu samazināt darbības izmaksas par 15 %.
Nozīmīgākie mākslīgā intelekta lietojumi loģistikā:
Divi atšķirīgi uzņēmumi, kas demonstrē mākslīgā intelekta iespējas, ir Insite, Jaunzēlandes jaunuzņēmums, kas pazīstams ar savu pieprasījuma prognozēšanas un cenu prognozēšanas programmatūru, un Adiona, Austrālijas uzņēmums, kas specializējas piegādes maršrutu optimizēšanā, izmantojot uz mākslīgo intelektu balstītus programmatūras risinājumus. Abi uzņēmumi ir demonstrējuši, kā mākslīgais intelekts var būtiski mainīt loģistikas operācijas, uzlabojot to efektivitāti.
Robotikas integrēšana loģistikas procesos iezīmē ievērojamu lēcienu uz augstāku efektivitāti un precizitāti. Samazinot cilvēku kļūdu skaitu un palielinot darbības darbspējas laiku, robotika no jauna nosaka to, kā loģistikas uzņēmumi pieiet noliktavas un piegādes operācijām.
Robotikas galvenie ieguvumi loģistikā:
Robotikas inovāciju piemēri:
Tā kā uzņēmumi turpina ieviest progresīvus robotikas risinājumus, cilvēku un mašīnu sinerģija sola paaugstināt loģistikas efektivitāti, vienlaikus saglabājot augstus pakalpojumu standartus.
Pēdējā piegādes jūga ir ļoti svarīga klientu apmierinātībai, jo tā ietver pēdējo posmu no piegādes centra līdz galapatērētājam. Tā kā patērētāju prasības pēc ātruma un ērtībām pieaug, loģistikas uzņēmumi iegulda līdzekļus inovatīvos pēdējās jūdzes piegādes risinājumos. Saskaņā ar pētījumiem gandrīz 61 % pasaules patērētāju ir gatavi maksāt papildus par piegādi tajā pašā dienā, tādējādi uzsverot efektīvu pēdējā kilometra stratēģiju nozīmi.
Transformatīvās tendences pēdējā piegādes kilometra jomā:
Clevon, ASV jaunuzņēmums, ir izstrādājis autonomus elektriskos robotus-vadītājus, kas paredzēti pēdējās jūdzes piegādei un spēj orientēties pilsētvidē. Izmantojot šīs tehnoloģijas, uzņēmumi var uzlabot pakalpojumu uzticamību, vienlaikus samazinot darbības izmaksas.
Attīstoties pēdējās jūdzes piegādei, izmantojot šos inovatīvos risinājumus, loģistikas uzņēmumi var ne tikai apmierināt, bet arī pārsniegt klientu vēlmes, veicinot lojalitāti un apmierinātību.
Blokķēdes tehnoloģija kļūst par loģistikas nozares mainītāju, nodrošinot nepārspējamu drošību un pārredzamību. Šī decentralizētā virsgrāmatas sistēma nodrošina darījumu ierakstu integritāti un nemainīgumu, risinot kritisko nepieciešamību pēc drošas dokumentācijas visā sarežģītajā loģistikas piegādes ķēdē. Pētījumā konstatēts, ka 32 % piegādes ķēdes profesionāļu uzskata, ka blokķēde kļūs būtiska loģistikas pārredzamībai.
Blokķēdes galvenie ieguvumi loģistikā:
Piemēram, ASV reģistrēts jaunuzņēmums Steamchain ir izstrādājis blokķēdes platformu, kas vienkāršo maksājumu procesus, izmantojot savu viedo līgumu sistēmu World Trade Logistics (WTL). Šī inovācija palielina uzticēšanos starp ieinteresētajām personām, nodrošinot nemainīgus darījumu ierakstus, tādējādi novēršot krāpšanu un samazinot apstrādes laiku.
Mūsdienu pasaulē, kas balstīta uz datiem, loģistikas nozare arvien vairāk paļaujas uz lielajiem datiem un analītiku, lai gūtu ieskatu, kas optimizē darbību un efektīvi pārvalda riskus. Datu vākšanas metožu pieaugums nozīmē, ka uzņēmumi tagad var izmantot vērtīgu informāciju, kas palīdz pieņemt stratēģiskus lēmumus. Pētījumi liecina, ka uzņēmumi, kas izmanto datu analītiku, var izjust līdz pat 30 % darbības efektivitātes pieaugumu.
Kā uzņēmumi izmanto lielos datus:
Kā liecina šie piemēri, lielo datu un analītisko datu integrācija paver ceļu uz informāciju balstītu lēmumu pieņemšanai, kas galu galā veicina rentabilitāti un izaugsmi loģistikas nozarē.
Loģistikas nozarē notiek radikālas pārmaiņas, ko veicina tehnoloģiskie jauninājumi, kas uzlabo efektivitāti, pārredzamību un patērētāju apmierinātību. Sākot ar lietu internetu (IoT), kas uzlabo reāllaika redzamību un krājumu pārvaldību, un beidzot ar mākslīgā intelekta integrāciju, kas revolucionizē lēmumu pieņemšanas procesus - šo tehnoloģiju potenciāls ir milzīgs. Pēdējās jūdzes piegādes risinājumi, blokķēdes drošība un lielo datu analīze vēl vairāk uzsver nepieciešamību loģistikas uzņēmumiem nepārtraukti pielāgoties mainīgajai tirgus dinamikai.
Šo inovāciju ieviešana nav tikai izvēle, bet gan nepieciešamība loģistikas uzņēmumiem, kuru mērķis ir saglabāt konkurētspēju mainīgajā vidē. Proaktīvas stratēģijas, kas par prioritāti izvirza tehnoloģiju ieviešanu, ne tikai uzlabos darbības efektivitāti, bet arī veicinās ilgtermiņa klientu lojalitāti un apmierinātību. Raugoties uz 2025. gadu un turpmākajiem gadiem, loģistikas nozare ir tehnoloģiju un reaģēšanas spēju krustpunktā, kas ir gatava risināt arvien prasīgākā tirgus izaicinājumus.
Viktorija Monika Baublytė
Mārketinga speciālists
Latest News
2025.04.07
Raben Group publicē Ilgtspējas ziņojumu 2024. gadam
2025.03.04
Inovācijas un attīstība ceļā uz zaļo loģistiku. Raben Group rezumē 2024. gadu
2025.02.10
Raben Group pārņem DGO Express Nīderlandē
2024.12.06
Raben un Sieber apvieno spēkus Šveicē
2024.10.07
Raben Group pievienojas Amazon Izvēlēto pārvadātāju programmai